Kliknutím do obrázku se otevře v další kartě ZP Cestují - facebooková skupina
Kliknutím do obrázku se otevře v další kartě ZP Cestují - facebooková skupina

Zrakově postižení - cestují!

V Praze na hlavním nádraží se pomalu ale jistě zprovozňují nové informační tabule EZOP - elektronické zobrazovací panely. Už nyní na začátku července 2008 něco umí, ale programové vybavení bude ještě přeprogramováno podle konzultací s oddělením Bariér SONS a dalších odborníků. Tato zaříezní by měla umět:
  • navést nevidomého ke stojanu pomocí vysílačky VPN01 nebo té v bílé holi;
  • syntetickým hlasem s ním komunikovat - Hlavni_menu.mp3;
  • říct všechny základní informace, které se nacházejí na běžných odjezdových tabulích, tj. číslo a druh vlaku, směr, případně nácestné stanice, čas odjezdu a aktuální zpoždění, možná i číslo nástupiště a koleje;
  • vzhledem k orientaci stojanu, říci nevidomému jednoznačně, který vlak v kterém směru jede - nčco jako "Za zády vlak do Bohumína, před Vámi vlak do Plzně.";
  • označit vlak i tak, že "stojí vpředu, stojí vzadu"
  • zvětšit text na tabuli

Zatím není přesně stanoven termín začátku nové testovací verze, odhad nejdříve v srpnu, pak test a pak postupné zavádění na větší nádraží.

Podobná tabule však plně funkční prý už funguje v Zábřehu na Moravě.

Za obrazové i zvukové ukázky děkuji Janu Lečbychovi

Ukázky:

hlaseni_nektereho_vlaku.mp3

Navštivte také naši galerii s obrázky

EZOP na hlavním nádraží v Praze však není prvním mluvícím informačním panelem. Funguje také informační panel o odjezdech v Zábřehu na Moravě, ale ten snad má jen určité omezené možnosti oproti plánovaným funkcícm EZOPu a je "jen" v odbovavací hale, nikoli na nástupištích, jako se plánuje v Praze na hlavním nádraží.

Na ÚAN Florenc fungoval i stojan s "mluvícími" jízdními řády IDOS. Jaký je jeho současný stav, nevím. Hlas se dal zapnout soutiskem všech tuším čtyř tlačítek.

04.07.2008 15:34:25
Miloš Šmíd

Myslíte si, že tyto stránky mohou být užitečné?

Ano (4306 | 34%)
Ne (4210 | 33%)
Stránky průběžně tvoří Miloš Šmíd milosmid zavináč volny.cz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one