Kliknutím do obrázku se otevře v další kartě ZP Cestují - facebooková skupina
Kliknutím do obrázku se otevře v další kartě ZP Cestují - facebooková skupina

Zrakově postižení - cestují!

V pondělí 6. dubna 2015 byl otevřen nový úsek metra A z Dejvické přes Bořislavka (Červený vrch) - Nádraží Velsslavín - Petřiny do stanice Nemocnice Motol.
S tím budou spojeny i rozsáhlé změny v Pražské integrovanmé dopravě, jejichž návrh, který je průběžně občany ve velké míře připomínkován si můžete přečíst na stránkách Ropidu.
Kromě toho, že po celé nové trase i v tunelech bude k dispozici signál mobilnícj sítí, tak se můžeme určitě těšit i na různé prvky řešící bezbariérovost. Na ty se zeptal Mikuláš K. Mgr. Viktora Dudra, vedoucího oddělení Bariér Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých. Zde jsou jeho odpovědi v heslech:
  • Akustické orientační majáky nad vchody a nástupními hranami eskalátorů. Úvodní fráze orientačních majáků sdělují název stanice a informovat o aktuálním režimu (tedy například: „Stanice uzavřena.“). Majáky rovněž navádí k výtahům, které jsou ovladatelné i bez zrakové kontroly.
  • Bezpečnostní „černá-bílá“ linie bude hmatná i pro bílou hůl.
  • Umělé vodicí linie ve formě drážek vybroušených do dlažby nástupišť na ostrovních nástupištích.
  • První a poslední schody schodišťových ramen jsou opatřeny kontrastními pruhy.
  • Kontrastní proužky ve výši očí jsou na rozměrných prosklených plochách.

Zmíněné úpravy se staly základem pro postupné doplnění a sjednocení orientačních úprav v metru vůbec – viz i níže.
Pokusil jsem se sestavit z dostupných zdrojů uvedených níže rámcové popisy stanic pražského metra. Upozornil bych zvláště na to, že informace nemusí být zcela aktuální a situace se mění spíše k lepšímu - například i u stanic, kde je uvedeno, že nejsou zvýrazněny bezpečnostní pásy dochází v poslední době podle zdrojů k jejich cituji: "náhradě hladké černo-bílé dlaždice, vymezující bezpečnostní pás, za dlaždice s výstupky, hmatné bílou holí. Na několika stanicích je povrch bezpečnostního pásu mezi nástupní hranou a černo-bílou linií zřetelně drsnější proti zbývající dlažbě, což je opět zjistitelné bílou holí."

Zdroje: Vítek "Tapin", Dopravní podnik Praha, zpráva z konference pha-info (3. 1. 2012)

Organizace Ropid ve spolupráci a partnerstvím se Středočeským krajem Praha, zavedl bezplatnou mikrobusovou přepravu cestujících s těžkým zdravotním postižením a pro držitele s průkazem ZTP/P. Jedná se o autobusovou dopravu na objednání v Praze a okolí. Datum zahájení mikrobusové přepravy je 1.3.2009.
Přehled snice s přirozenými vodicími liniemi. Na ražených stanicích tuto linii zpravidla tvoří stěna, pilíře a opěrná stěna. Na jiných stanicích se používá umělá vodicí linie. Tuto linii tvoří podélné vyfrézované drážky; jejich šířka je 300 mm. Je tu i přehled orientačních majáčklů.
5. Přeprava osob s omezenou schopností pohybu a orientace Přeprava osob na vozíku pro invalidy - Zdroj

Pražská integrovaná doprava:

Stránky: www.ropid.cz , ale také www.dpp.cz

Bezbariérovému cestování je věnována stránka http://www.dpp.cz/bezbarierove-cestovani/ , kterou si zanaluzujeme v článku více.

Platí: držitelé průkazu ZTP a ZTP-P jezdí zdarma příměstskými autobusy, ale platí běžný tarif při přepravě vlaky v rámci PID, stejně jako důchodci nad 70 let.

Dokument: bod 5. Přeprava osob s omezenou schopností pohybu a orientace Přeprava osob na vozíku pro invalid a nebo v samostatném dokumentu na tomto servru.

Myslíte si, že tyto stránky mohou být užitečné?

Ano (4306 | 34%)
Ne (4210 | 33%)
Stránky průběžně tvoří Miloš Šmíd milosmid zavináč volny.cz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one