Kliknutím do obrázku se otevře v další kartě ZP Cestují - facebooková skupina
Kliknutím do obrázku se otevře v další kartě ZP Cestují - facebooková skupina

Zrakově postižení - cestují!

Hmatová mapa Plzeně
Článeček v krajské rubrice idnes
Text článku (mírně zkráceno):
Plzeň má hmatovou mapu pro nevidomé a slabozraké, je to světový unikát
27. prosince 2015  9:47

    
Obsahuje dvě části - první zahrnuje historické centrum, druhá širší okolí. Zájemci si mapy mohou zapůjčit v Tyfloservisu.

Společnost Mapron vyrobila pro Plzeň zatím padesát kusů map pro nevidomé a slabozraké. 
„Mapa kombinuje průhledné plastové hmatové části s výrazným obrazovým doprovodem,“ vysvětluje Jiří Sulženko, programový šéf společnosti Plzeň 2015, která vznik mapy spolu s městem a krajem podpořila.
Společnost Mapron vyrobila celkem padesát kusů, po jednom dostaly Depo 2015 a turistické infocentrum, dvacet kusů získalo Tyflocentrum.
„Zde bude možné si je také zapůjčit. Víme, že Tyflocentrum chce mapu využívat i při tréninku vodicích psů,“ nastínil Sulženko a dodal, že nevidomí budou moci díky nové pomůcce samostatně objevovat město. Každoucestu si budou moci také dopředu důkladně naplánovat.
Zbylé mapy putovaly do škol a dalších institucí. „Pokud chce někdo získat další informace, doporučujeme obrátit se na Tyflocentrum nebo přímo Mapron,“ radí Jiří Sulženko.
Jednotlivé mapy jsou spojené do knížek, skládají se vždy ze stránky s detailní barevnou mapou s potiskem a popisky. Přes každý list je položena ještě průhledná hmatová stránka z plastu, ve které jsou vystouplé jednotlivé linie a místa. Součástí jsou také popisky v Braillově písmu.
 
Soubor podrobných reliéfních map Plzně v jednom sešitu pro nevidomé a slabozraké.
„Mapa hmatově rozlišuje jednotlivé bloky, ulice, názvy, zeleň i vodu. Nechybí informace o praktických věcech, jako jsou zastávky, přechody, semafory nebo schody. Nevidomí a slabozrací podle toho mohou výborně naplánovat cestu,“ pochvaluje si Sulženko.
Podle společnosti Mapron, která se na mapy pro nevidomé a slabozraké specializuje, je to poprvé, kdy je nějaké město zmapováno tímto způsobem. „To je skutečně unikátní, prý nic takového na světě neexistuje,“ konstatuje Sulženko.


Jan Příborský - odborník v otázkách prostorové orientace, 
K mapám od o.p.s. MAPRON:
Jsou plastové, průhledné, pod nimi je vždy barevná mapa pro slabozraké.
Tedy v podstatě klasika, poměrně náročná technologie, také hodně nákladná.
Jejich autorka paní Fuxová nám je již před několika lety předváděla v TyfloCentru Olomouc, myslím, že se jednalo o Ostravu. ještě předtím jsem její mapy viděl v Praze na Staroměstské radnici. organizace je předváděla i na Krajském úřadě v Olomouci, ale cena se zdála pracovníkům docela vysoká, takže mapu kraje zde nemáme.
 
 
OpenRailwayMap.org
O projektu na Wikipedii v agličtině

na Wikipedii v českém překladu

na iPadu se stránka přizpůsobí zobrazení - jako aplikace iOS - menu vpravo nahoře
speciální aplikace neexistuje ani pro Android - skontrolováno na GooglePlay, ale předpokládám, že se stránka přizpůsobí mobilnímu zařítzení (prohlížeči) jako v případě iO

Myslíte si, že tyto stránky mohou být užitečné?

Ano (4306 | 34%)
Ne (4210 | 33%)
Stránky průběžně tvoří Miloš Šmíd milosmid zavináč volny.cz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one