Kliknutím do obrázku se otevře v další kartě ZP Cestují - facebooková skupina
Kliknutím do obrázku se otevře v další kartě ZP Cestují - facebooková skupina

Zrakově postižení - cestují!

Nabídka hmatových plánků z Olomoucka

elektronický občasník občanského sdružení TyfloCentrum Olomouc
MAJÁČEK EXTRA LINE
PROSINEC 2014
_____________________________________
V rámci projektu „Vytváření bezbariérového prostředí pro osoby se zrakovým postižením na střední Moravě“ TyfloCentrum Olomouc vytvořilo šest hmatových plánků:
1. Olomouc – náměstí Republiky a okolí (s vyznačením památek, které jsou zpřístupněny osobám se zrakovým postižením)
2. Šumperk – autobusové a vlakové nádraží
3. Šternberk – autobusové a vlakové nádraží
4. Hranice – autobusové nádraží
5. Litovel – autobusové nádraží
6. Uničov – autobusové nádraží
Všechny reliéfní plánky jsou vyrobeny z kvalitního plastu o rozměrech 50 x 40 cm. Velmi zdařile jsou hmatově i barevně znázorněny komunikace, řeky, koleje, přechody pro chodce, chodníky, trávník, zastávky i budovy. Důležitá místa a názvy ulic jsou popsány v běžném i Braillově písmu. Ke každému plánku je navíc vytvořen stručný informační popis ve zvětšeném typu písma i v Braillově písmu.
Plánky budou sloužit především nevidomým a těžce slabozrakým, kteří se budou chtít seznámit s uceleným prostorem těchto důležitých lokalit, ve kterých se pohybují, nebo se v nich budou chtít naučit samostatnému a bezpečnému pohybu. Hmatovým prohlížením spojeným s informačním popisem získají lepší představu o celém prostoru, jeho velikosti, jednotlivých vzdálenostech, vzájemných souvislostech okolních objektů a veřejného prostranství, složitostí křižovatek apod.
Plánky budou umístěny v TyfloCentru Olomouc a v jednotlivých regionálních střediscích, kde si je budou moci zájemci z řad nevidomých a slabozrakých detailně prohlédnout. Budou také využívány v rámci výuky prostorové orientace v terénu.
Projekt finančně podpořilo Ministerstvo pro místní rozvoj.
Mgr. Petr Bradáč
TyfloCentrum Olomouc, o.p.s.
Tento článek a další informace najdete na našich stránkách www.tyflocentrum-ol.cz.
Podívejte se také na náš Facebook:
https://www.facebook.com/tyflocentrum.ol
_____________________________________
MAJÁČEK EXTRA LINE vydává:
TyfloCentrum Olomouc, o. p. s., I. P. Pavlova 69, 779 00 Olomouc
Tel. 583 034 529
e-mail: majacek@tyflocentrum-ol.cz
http://www.tyflocentrum-ol.cz
Reliéfní plánky pro nevidomé
 
V rámci projektu „Reliéfní plánky pro osoby se zrakovým postižením“ TyfloCentrum Olomouc vytvořilo dva hmatové plánky – „Obchodní galerie Šantovka“ a „Tržnice, autobusové nádraží a stanoviště MHD“.
Oba reliéfní plánky budou sloužit především nevidomým a těžce slabozrakým, kteří se budou chtít seznámit s uceleným prostorem těchto dvou důležitých lokalit v centru města Olomouce a naučit se v nich samostatnému a bezpečnému pohybu. Hmatovým prohlížením spojeným s informačním popisem získají lepší představu o celém prostoru, jeho velikosti, jednotlivých vzdálenostech, vzájemných souvislostech okolních objektů a veřejného prostranství, složitostí křižovatek apod.
Oba reliéfní plánky jsou vyrobeny z kvalitního plastu o rozměrech 50 x 40 cm. Velmi zdařile jsou hmatově i barevně znázorněny komunikace, řeky, koleje, přechody pro chodce, chodníky, trávník, zastávky i budovy. Důležitá místa a názvy ulic jsou popsány v běžném i Braillově písmu. Ke každému plánku je navíc vytvořen stručný informační popis ve zvětšeném typu písma i v Braillově písmu.
Plánek Šantovky znázorňuje samotnou budovu obchodní galerie a její okolí, odpočinkovou zónu, tramvajové zastávky, část tramvajové trati, napojení na tř. 17. listopadu a část ulice Polská. Nadúrovňová pěší lávka vedená z vyššího patra Šantovky do Kateřinské ulice je znázorněna plastovým průhledným páskem, který je na budově nalepen napevno. Odnímatelná část na okraji plánku je připevněna magnetem. Nevidomí si tak mohou prohlédnout tento prostor jednak s pěší lávkou, a zároveň po částečném odklopení také prostor pod ní.
Plánek Tržnice znázorňuje autobusové nádraží s číslovanými i nečíslovanými označníky, tramvajové a autobusové zastávky MHD na třídě Svobody a jejich okolí.
Plánky budou umístěny v TyfloCentru Olomouc, kde si je budou moci zájemci z řad nevidomých a slabozrakých detailně prohlédnout. Budou také využívány v rámci výuky prostorové orientace v terénu.
Projekt finančně podpořilo statutární město Olomouc.
 
Mgr. Petr Bradáč
TyfloCentrum Olomouc, o.p.s.
Ukazka1

Ukazka1

Ukázka reliéfního plánku 1
Ukazka2

Ukazka2

Ukázka reliéfního plánku 2
Ukazka3

Ukazka3

Ukázka reliéfního plánku 3
Ukazka4

Ukazka4

Ukázka reliéfního plánku 4
Ukazka5

Ukazka5

Ukázka reliéfního plánku 5
Ukazka6

Ukazka6

Ukázka reliéfního plánku 6
Ukazka7

Ukazka7

Ukázka reliéfního plánku 7
Ukazka8

Ukazka8

Ukázka reliéfního plánku 8
Za poskytnutí informací a obrázků s ukázkami velmi pěkných reliéfních plánků děkuji panu Mgr. Petru Bradáčovi z TyfloCentra Olomouc, o.p.s., kde si můžete také sadu plánků objednat.
TyfloCentrum Olomouc, o.p.s.,
I. P. Pavlova 184/69,
779 00 Olomouc,
IČO: 25862294, DIČ: CZ25862294.

Email a www:
info@tyflocentrum-ol.cz,
www.tyflocentrum-ol.cz
24.01.2015 12:51:43
Miloš Šmíd

Myslíte si, že tyto stránky mohou být užitečné?

Ano (4306 | 34%)
Ne (4210 | 33%)
Stránky průběžně tvoří Miloš Šmíd milosmid zavináč volny.cz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one