Kliknutím do obrázku se otevře v další kartě ZP Cestují - facebooková skupina
Kliknutím do obrázku se otevře v další kartě ZP Cestují - facebooková skupina

Zrakově postižení - cestují!

Rychlý odskok na Zugspitze

Autoři a cestovatelé: Petr Novák (text), Jan Roženský (fotky)

S ročním odstupem jsem zpracoval moje zápisky z jednoho letního výletu. Je první červencová sobota roku 2016 a já si balím zimní boty. zimní kabát, šálu a kulicha. V rámci třídenního výletu navštívíme Zugspitze, někdy nazývanou jako království ledu, a další zajímavá místa.
 
Neděli využíváme na přesun do alpského střediska Garmisch-Partenkirchen (Ga-Pa). Z Prahy do Mnichova jsme chtěli jet vlakem Franz Kafka (trasa vlaku dole). Ten je na našem území veden jako vlak kategorie Eurocity. Jeho průměrná rychlost je 68 km/h. Naopak v Německu je veden pouze jako regionální vlak a jeho průměrná rychlost vzroste na 85 km/h. Pro nás je důležité, že na tento spoj platí zemská jízdenka Bayern-Ticket.
 
Ovšem hned na začátku cesty nás čekalo zpestření. Na 20 kilometrovém úseku z Bodenwöhr Nord do Schwandorfu byla trvalá výluka. Česká souprava jela pouze do Domažlic a dokonce cestující do vzdálenějších destinací jeli náhradní autobusovou dopravou již z Plzně až do Schwandorfu, což je zhruba 150 km, protože tato dvě města jsou propojena dálnicí. Díky tomu jsme ve Schwandorfu ještě 25 minut před naším pravidelným odjezdem. Velkorysé pojetí organizace této výluky se tedy vyplatilo a německou soupravou směr Mnichov odjíždíme včas.
 
Další výluka nás čekala za Mnichovem. Úsek Tutzing - Huglfing jsme opět jeli autobusem. Zde organizace výluky představovala ztrátu jednoho spoje, tedy zpoždění 60 minut. Volný čas jsme alespoň vyplnili procházkou k jezeru Starnberger See. Po příjezdu do naší cílové stanice Garmisch-Partenkirchen jsme si ještě prohlédli toto alpské dvojměstí.
 
Zugspitzplatt nádraží zubačky V pondělí nás čekal hlavní program našeho výletu. Z Ga-Pa na Zugspitzeplatt jezdí ozubnicová úzkokolejná železnice. Celá trať je dlouhá 19 kmHorský úsek z Grainau měří 11 km a vrcholový tunel má 4,8 km, ve kterém jsou právě nejobtížnější sklonové poměry. Horní stanice Zugspitzplatt leží ve výšce 2558 m n.m. Pro zajímavost na naší trati do Tanvaldu je nejvíce 57 promile. Horské silnice mají zhruba 100 až 160 promile a na Zugspitze je 250 promile. Strmost trati je skutečně úžasná. I na tom je poznat, jak je tady příroda divoká; vše dokresluje monumentální Zugspitze, strmé svahy dolů a ledovcové jezero Eibsee.
 
Ve vlaku jsme si vzali zimní oblečení. Na Zugspitzplatt byla teplota 6 stupňů, zbytky sněhu a v provozu byla rolba. Jsme v Bavorsku, takže je tady hezký kostelík z roku 1981. Na vlastní vrchol se pak pokračuje lanovkou GletscherbahnKříž je ve výšce 2962 m n.m. Zde je o nějaký ten stupínek ještě chladněji. Zugspitze je hraniční hora. Bohužel v její německé části frčí především komerční blázinec všeho druhu. Naštěstí alespoň ta rakouská část je přívětivější, lépe zapadá do horského prostředí a cítíme se tu celkově lépe.
 
V poledne jsme se vrátili zpět do Ga-Pa. Poté jsme si projeli normálně rozchodnou horskou trať Außerfernbahn přes Reutte in Tirol do Kemptenu. Tato trať vede peážně přes Rakouské území v délce asi 45 km a aktuálně je na něm 12 stanicVrcholový průsmyk je ve výšce 1104 m n.m. Tirolské Alpy působily dosti malebně. Přímo v Reutte in Tirol je nejdelší lanový most pro pěší na světě. Nedaleko trati je Füssen a zámek Neuschwanstein výstředního krále Ludvíka II. Bavorského, kde se natáčela řada filmů a stal se i inspirací Waltu Disneyovi k pohádce Šípková Růženka.
 
Další krátkou zastávku jsme měli v městě Kaufbeuren. Jeho jedna část se jmenuje Neugablonz, který založili odsunutí sudetští Němci z našeho Jablonce nad Nisou. Z časových důvodů jsme prošli pouze historické centrum, do Nového Jablonce jsme se nedostali. Jezdí tam však autobus č.11, stejně tak jako do našeho Jablonce nad Nisou tramvaj č.11.
 
V podvečer jsme se dostali do Augsburgu, který je některými prameny uváděn jako druhé nejstarší město v Německu. Již roku 15 našeho letopočtu zde byl založen tábor římských legií. Jednou zdejší pamětihodností je Fuggerei - nejstarší sociální sídliště na světě. Založeno bylo v roce 1521. Autentickou podobu má dodnes.
 
V úterý už jsem jel z Augsburgu domů do Prahy. Zvolil jsem relativně přímou cestu přes Norimberk, Marktredwitz a Cheb. Honza ještě zůstal v Augsburgu a fotil tramvajový provoz. Domů do Liberce odjel až ve středu ráno.
 
Závěrem několik praktických poznámek
 
V Německu pro celou cestu  lze použít zemskou jízdenku Bayernticket. Připomínám, že platí jednak v přímých vlacích z České republiky, tak i na peážní trati Außerfernbahn přes rakouské Reutte. Dále platí na MHD v Mnichově, Augsburgu a Norimberku. Na Zugspitzebahn platí do Grainau a při jejím předložení je poskytována sleva i pro horský úsek ve výši cca 10%.
 
Pro vyhledání spojení nám plně postačil český IDOS. Dokonce jeho mobilní verze  zobrazuje pro danou polohu aktuální odjezdy. Povolená však musí být data pro roaming. V offline režimu funguje bezplatná aplikace Můj vlak a zpoplatněná data v CG TransitDB Navigator jsem použil jen pro zjištění údaje o čísle příslušné koleje a údaje o aktuálním zpoždění. Čísla kolejí si lze zjistit předem již při přípravě cestovního plánu. Jsou zveřejněna na celé období jízdního řádu. Zugspitze není v českém ani německém vyhledavači. Dráha má svoji stránku: léto / zima.

Následuje fotogalerie. Pro čtení popisků JAWSem využijte klávesovou zkratku Ctrl+Insert+Enter - funkci  OnMouseOvers . Bez použití této funkce se čteou jen krátké první popisky, jejich délka je omezena zdejším redakčním systémem na max. 18 znaků!
zubačka

zubačka

Souprava zubačky na Zugspitzplatt
kostelík

kostelík

Kostelík na Zugspitzplatt
kříž

kříž

vrchol Zugspitze s křížem
terasa

terasa

Vyhlídková terasa na Zugspitze
Petr

Petr

Petr na Zugspitzplatt
výstavba

výstavba

Nová výstavba na Zugspitze
radnice

radnice

radnice v Ga-pa
ulice

ulice

ulice v Ga-Pa
Kaufbeuren

Kaufbeuren

náměstí v Kaufbeuren
z hradeb

z hradeb

Pohled na Kaufbeuren z hradeb
model

model

model města Kaubeuren
u modelu

u modelu

Petr u modelu města Kaufbeuren
věž

věž

hradby a věž Fünfknopturm v Kaufbeuren
kostel

kostel

Kostel v Kaufbeuren
Kaufbeuren

Kaufbeuren

náměstí s radnicí Kaufbeuren
Wetterstein – Mieminger Kette

Hřeben Mieminger Kette se rozkládá jen v rakouském Tyrolsku. Celé pohoří je plné strmých skalních stěn a výrazných horských hřebenů. Nejvyšší hora je Zugspitze ve skupině Zugspitze-Platt-Umrahmung-gruppe, která je zároveň nejvyšší horou Německa a leží na státní hranici. Na tento vrchol, který na všechny strany padá strmými stěnami, vedou tři lanovky a ozubnicová železnice z Garmisch-Partenkirchenu. Nalezneme tam meteorologickou stanici , restauraci a po cestě nejvýše položenou kapli v Německu.
23.06.2017 12:00:10
Miloš Šmíd

Myslíte si, že tyto stránky mohou být užitečné?

Ano (4306 | 34%)
Ne (4210 | 33%)
Stránky průběžně tvoří Miloš Šmíd milosmid zavináč volny.cz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one