Kliknutím do obrázku se otevře v další kartě ZP Cestují - facebooková skupina
Kliknutím do obrázku se otevře v další kartě ZP Cestují - facebooková skupina

Zrakově postižení - cestují!

Dveře v dopravních prostředcích

S dvěřmi je to pro nevidomé složité - v současné době existuje mnoho typů dopravních prostředků, navíc se objevují i varianty otevření dveří na požádání přes stisk tlačítka. Existují také určitá pravidla pro nástup či výstup - kterými dveřmi - je to bohužel různé v různých městech i v různých dopravních prostředcích. Pokusme se zaplnit stránku informacemi o této problematice. Myslím, že to může pomoci minimálně v osvětě.

Pražské metro:

Některé novější soupravy pražského metra mají možnost otevření dveří jen na požádání přes stisk tlačítka, umístěného přímo uprostřed dveří a to jak z vnější strany, tak i z vnitřní. Pro nevidomé existuje možnost stiskem talčítka 4 na vysílačce navigačních povelů VPN 01 (vysílačka v kapesní krabičce, u vysílačky VPN 03 zabudované ve slepecké holi se jedná o tlačítko číslo 2) upozornit strojvedoucího na nástup nevidomého. Po vyslání signálu je strojvedoucí povinen otevřít všechny dveře soupravy metra a otevírat je až na konečnou stanici, tedy vypnout tento režim uzavření dveří. O vyslání signálu je nevidomý informován hlášením: Dveře aktivovány.

Z vysílačky se však nedají automaticky dveře soupravy metra otevírat.

Pražské tramvaje:

Většina tramvají v Praze otevírá dveře na všech zastávkách. U nových či rekontruovaných tipů tramvají se však musí některé dveře otevírat tlačítkem, které dveře otevře. Toto tlačítko je umístěno v interiéru vozu na držadlových sloupcích po obou stranách dveří, pro nastupující cestující na plášti tramvaje, nikoli na dveřích, v úrovni ramen - u prostředních dveří na obou stranách, u předních vlevo a u zadních dveří vpravo od dveří. Povinností řidiče otevřít dveře je na povel z vysílačky povelem čtyři u VPN 01 nebo 2 u VPN 03, stejně jako u metra. Jediný rozdíl je však v tom, že řidič nemá oproti metru povinnoswt otevírat dveře dále až na konečnou zastávku.

U nejmodernějších tramvají Porshe se v Praze nedá nastupovat předními dveřmi - vedou k řidiči. Tramvaj však nezastaví tak, že by přední částí vyjela ze zastávky za označník (staniční sloupek), takže se spíše vyplatí stát až u druhých dveří, tedy kousek dále, círka 2 metry, od označníku, i když tím ztrácí zrakově postižení možnost dotázat se řidiče například na číslo linky, pokud ji nefunguje hlášení, a musí spoléhat na cestující na nástupišti.

Typově podobné tramvaje v Ostravě nástup předními dveřmi umožňují.

Bohužel z pohledu nevidomých se objevuije v našich městech více typů tramají - některé mají nízkopodlažní nástup, jiné či u dalších dveří klasický nástup přes schody. Problém je i s orientací v interiréru, nevidomý zpravidla nezjistí, přesně jaký typ tramvaje právě přijel. Typický zvuk mají nejnovější Porshe, ale u starších typů tramvají může jít o různé modifikace dané rekonstrukcí tramvají.

Městské autobusy:

V některých městech je dovoleno nastupovat předními dveřmi, v jiných nikoli. V Praze se nastupuje všemi dveřmi, s výjimkou linek zajíždějících do dalších tarifních pásem - označené jsou čísly 300 a výše. V tom případě se nastupuje výhradně předními dveřmi a povinností držitele průkazu ZTP-P je ukázat průkazku.

V Ostravě se naopak nastupuje všemi dveřmi, vyjma předních, ale ve večerních hodinách je naopak dovoleno nastupovat jen předními dveřmi a povinností je ukázat jízdní doklad nebo si označit jízdenku.

Vlaky

Zpracovávám do formy prezentace otevírání dveří u vlaku podle speciální přílohy GrandExpressu z července 2008 v rozšířené podobě než byla v časopise. Po dokončení bude k dispozici zde.

Všechny postřehy okolo pravidel a specialit souvisejících s dveřmi z jiných měst mě zajímají a prosím informujte mě o nich, abych tyto informace sem mohl umístit. Děkuji.

25.08.2008 15:55:23
Miloš Šmíd

Myslíte si, že tyto stránky mohou být užitečné?

Ano (4306 | 34%)
Ne (4210 | 33%)
Stránky průběžně tvoří Miloš Šmíd milosmid zavináč volny.cz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one