Kliknutím do obrázku se otevře v další kartě ZP Cestují - facebooková skupina
Kliknutím do obrázku se otevře v další kartě ZP Cestují - facebooková skupina

Zrakově postižení - cestují!

Vyhledávání spojení a jízdní řády

Jak si mohou ti, kteří nevidí na tištěný jízdní řád, vyhledat spojení především za pomoci počítače, internetu či jiných kompenzačních pomůcek.

IDOS

Nejlepší způsob je zakoupení elektronického jízdního řádu IDOS a nainstalování ho na svůj počítač. Výhody:
-         jednoduché ovládání pomocí klávesových zkratek (snadnější než na internetu)
-         větší množství funkcí
 
Nevýhody:
-         je to placený program – musíte ho zakoupit
-         je ho třeba aktualizovat z internetu
 
Objednat si můžete IDOS u firmy Chaps například přes internet na stránce http://store.chaps.cz/login.asp - 350 Kč, dostanete pouze dvě čísly, která použijete pro instalaci – první pro rozbalení archivu, druhé jako instalační sériové číslo – to je pro každou instalaci stejné.
CD od DATISu je možné zakoupit v ČD Centrech na nádražích.
 
Instalace pro operační systém (platformu) Windows najdete na http://www.chaps.cz/ke-stazeni-instalace-idos-win.asp?pom=5,568659E-02
 
 
Nejsnadněji přejdete na stránku aktualizací přes menu Soubor – Aktualizovat z internetu, potvrdíte připojení a server si zjistí, které jízdní řády máte v počítači nainstalované a podle toho Vám připraví tabulku s nabídkou aktualizací.
Před stahováním a instalací se přepněte do IDOSu a ukončete ho – během aktualizačního procesu nesmí být spuštěn.
Aktivujte odkaz ftp nebo http protokol u konkrétního souboru aktulizace a dejte nejlépe rovnou spustit – po stažení do počítače nabídne otevření, které potvrdíte a Idos se aktualizuje.
Kromě dat se občas může objevit i aktualizace prohlížeče – vyhledávače jizdních řádu – tt.exe.
 
Po zakoupení nového IDOSu v prosinci, kdy jsou vydány nové roční jízdní řády, nejdříve staré odinstalujte přes Přidat nebo odebrat programy.
 

Jízdní řády pro Pocket PC

Zakoupit si můžete i zjedodušenou verzi pro kapesní počítače (Pocket PC s operačním systémem Windows Mobile). Pro její instalaci musíte mít v počítači synchronizační program Microsoft ActiveSync. Cena bývá stejná jako u plné verze pro stolní počítače či noteboooky.
 

Kde lze na internetu vyhledat spojení

pro uživatele používající hlasové odečítače obrazovky je lepší použít speciální stránku www.jizdnirady.cz/blind než www.jizdnirady.cz (které používá většina lidí).
 
Kde je možné dále na internetu vyhledat spojení:
http://jizdnirady.centrum.cz/ - rozchodník – většinou přecházíte na http://jizdnirady.idnes.cz
 
Na různé další vyhledávací servry se dostanete ze Seznamu http://odkazy.seznam.cz/Cestovani/Jizdni-rady/
 
Vyhledávat spojení můžete přímo na hlavní stránce Českých drah www.cd.cz . Najdete formulář, ale musíte si ho nejdříve přepnout na kartu Spojení (je to odkaz) – defaultně je nastaven na možnost zakoupení Jízdenky – liší se až v třetím editačním políčku – stejné jsou Odkud, Kam a v třetím políčku najdete v Jízdence Datum, ale ve Spojení Přes.
Po zadání Odkud a Kam a potvrzení tlačítka Vyhledat se otevře vyskakovací pop okno s formulářem na serveru www.vlak.cz , kde musíte dovyplnit zadávané požadavky.
 

Mobilní hledání

Mobilní vyhledávání v terénu na mobilech, ve wapu (zjednodušené internetové stránky zvláště vhodné pro mobilní telefony a kapesní počítače)
 

Mobilní telefon - O2

SMS- na číslo 999111 odešlete SMS ve tvaru: VLA odkud kam hhmm ddmmrr   

 
*       odkud - jméno nástupní stanice
*       kam - jméno cílové stanice
*       hhmm - čas odjezdu (nemusí být uveden)
*       ddmmrr - datum odjezdu (nemusí být uvedeno)

Není-li uveden čas ani datum odjezdu, bude vyhledán nejbližší spoj. U víceslovných názvů stanic je třeba spojit slova znaménkem +. Například: CESKA+TREBOVA. Vyhledané spojení přijde formou SMS zprávy (zpráv).

Info Easy- máte-li Eurotelem aktivovánu službu Info Easy, postupně v menu zvolte: Info Easy / Cestování / Vlaky. Zobrazí se formulář pro zadání vašeho požadavku na vyhledání spojení.
WAP- máte-li telefon podporující WAP, postupně v menu Mobil Juice zvolte: Cestování / Autobusy, vlaky / Vlaky. Zobrazí se formulář pro zadání vašeho požadavku na vyhledání spojení. Druhou možností je zadat adresu: wap.vlak.cz

Asistent- zavolejte na telefonní číslo 1188 a sdělte operátorovi svůj požadavek na vyhledání spojení. Operátor jej pomocí elektronického jízdního řádu vyhledá.

Mobilní telefon - T-Mobile 

SMS- na číslo 4616 odešlete SMS ve tvaru: VLAK hhmm ddmmrr  #odkud ##kam  
*       odkud - jméno nástupní stanice 
*       kam - jméno cílové stanice 
*       hhmm - čas odjezdu (nemusí být uveden) 
*       ddmmrr - je datum odjezdu (nemusí být uvedeno)
Není-li uveden čas ani datum odjezdu, bude vyhledán nejbližší spoj. Vyhledané spojení přijde formou SMS zprávy (zpráv).
T-Mobile Info - máte-li Radiomobilem aktivovánu službu T-Mobile Info , postupně v menu zvolte: T-MOBILE Info / Doprava / Jízdní řády. Zobrazí se formulář pro zadání vašeho požadavku na vyhledání spojení.
WAP - máte-li telefon podporující WAP, postupně v menu ClickWAP zvolte: ClilckInfo / Jízdní řády+MHD / Jízdní řády. Zobrazí se formulář pro zadání vašeho požadavku na vyhledání spojení. Druhou možností je zadat adresu: wap.vlak.cz
Asistent - zavolejte na telefonní číslo 1183 a sdělte operátorovi svůj požadavek na vyhledání spojení. Operátor jej pomocí elektronického jízdního řádu vyhledá.

Mobilní telefon - Vodafone

SMS – na číslo 7755 odešlete SMS ve tvaru: VLAK odkud kam hhmm ddmmrr
 
*       odkud - jméno nástupní stanice
*       kam - jméno cílové stanice
*       hhmm - čas odjezdu (nemusí být uveden)
*       ddmmrr - datum odjezdu (nemusí být uvedeno)
 
Není-li uveden čas ani datum odjezdu, bude vyhledán nejbližší spoj. Vyhledané spojení přijde formou SMS zprávy (zpráv).
 
SMS Info – máte-li aktivovanou službu SMS Info, vyplňte v sekci Na cesty parametry podle požadavků telefonu
 
WAP  - máte-li telefon podporující WAP, postupně v menu Oskarův WAP zvolte: Praktické / Jízdní řády / Vlaky. Zobrazí se formulář pro zadání vašeho požadavku na vyhledání spojení. Druhou možností je zadat adresu: wap.vlak.cz  
 

Tištěné jízdní řády

si samozřejmě mohou slabozrací zvětšovat pod televizními lupami.
V čem je výhodnější hledání v papírovém jízdním řádě:
-         tabulka dává lepší možnost vyhledávání následných a předchozích spojení, zvláště při složitějších plánech cest s více přestupy
-         nevýhoda – nejsou vydávány v dalších vydání při změnách jízdních řádů, pouze je možné si vyzvednout vytištěné Změny, které je nutno vylepit do tištěných jízdních řádu, ale těch je velmi hodně.
 
Výhodnější je proto pro potřeby jedné nebo několika tratí si vytisknout, případně si prohlížet na počítači sazbu tištěných traťových jízdních řádů, které najdete na http://www.cd.cz/index.php?action=section&id=135 v tabulce.
K prohlížení je potřeba mít nainstalovaný prohlížeč Acrobat Reader.
PDF jsou obrázky a není příliš praktické je rozpoznávat pomocí OCR programů – bylo by to nepřehledná orientace v tabulce.
Tabulka obsahuje v prvním sloupečku číslo tratě – ty tam jsou dvojmo, rozlišuje je až druhý sloupeček, který obsahuje relaci neboli směr, který chcete prohlížet – třetí sloupeček obsahuje velikost stahovaného souboru a čtvrtý obsahuje datum platnosti dat.
Kromě dokumentů tratí potřebujete stejně jako při vyhledávání v tištěném jízdním řádě seznam stanic, který najdete na stránce http://idos.datis.cdrail.cz/data/C1/Sabcd.htm
a číslo traťě můžete zjistit z mapy, kterou si stahnete z http://www.cdrail.cz/gvd/2008/mapakjr.gif . K prohlížení mapy můžete používat SVG Viewer rovněž od společnosti Adobe (http://www.adobe.com/products/acrobat/readstep.html) .
 
Na této stránce najdete i odkazy pro stažení tištěných změn, konkrétně
První změna od 3. března 2008 (http://www.cdrail.cz/gvd/zmena1.pdf) a
 
Další změna je plánována na 15. června 2008.
Malé změny však probíhají neustále, takže pokud máte nainstalovaný IDOS, změny sledujte neustále a nebo si objednejte zasílání upozornění na nová data pro svou instalaci IDOSu e-mailem ve formuláři na stránce http://store.chaps.cz/akt_lin.asp - stačí zapsat Vaši e-mailovou adresu, na kterou budete upozornění přijímat.
 

Autobusové jízdní řády v PDF

je možné si vybírat a stahovat z http://portal.idos.cz/Search.aspx?c=7&mi=2 .
 
Na portalu IDOS najdete i seznam měst, obcí a jejich částí nebo zastávek, což je podobné jako v elektronickém lokálním jízdním řádu, ale přístupnější.
 
Kromě toho zde můžete najít i vyhledávání podle Dopravců http://portal.idos.cz/Search.aspx?mi=7&c=7 .
 

MHD Ostrava a Praha

Kromě autobusů zde můžete stahovat jízdní řády integrovaných místních hromadných doprav Dopravního podniku Ostrava ODIS http://portal.idos.cz/IDS/Search.aspx (zastávkové jízdní řády v pdf i v xls pro otevření v Excelu)
a Praha http://194.213.60.6/jrportal/ (zastávkové jízdní řády i seznamy zastávek a mnoho jiného).
29.03.2008 19:24:15
Miloš Šmíd

Myslíte si, že tyto stránky mohou být užitečné?

Ano (4306 | 34%)
Ne (4210 | 33%)
Stránky průběžně tvoří Miloš Šmíd milosmid zavináč volny.cz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one