Kliknutím do obrázku se otevře v další kartě ZP Cestují - facebooková skupina
Kliknutím do obrázku se otevře v další kartě ZP Cestují - facebooková skupina

Zrakově postižení - cestují!

Nejen svatojakubské cesty Luboše Sedláčka

Dobrý den, milí čtenáři.

jmenuji se Luboš a Milošem jsem byl požádán o sepsání některého ze svých příběhů z mé pěší tůry z Prahy do Říma.
Ta cesta byla vlastně jakousi alternativou takzvaného Camina di Santiago. Caminem di Santiago neboli svatojakubskými cestami  jsou v souhrnu označovány poutní cesty po Evropě a zejména ve Španělsku, které končí ve městě Santiago de Compostela. Ta cesta má více jak tisíciletou tradici. 
Lze ovšem jít i po jiných poutních cestách. Ne nadarmo se též říká, že všechny cesty vedou do Říma. 
Zde je jeden z příběhů z takové cesty. 

Děj, V Itálii na camino di Sant´Antonio, oblast Apenin.

Šel jsem krajem hliněných hor a míjel jednu vesnici za druhou. To pro chybějící značení. V tom horku málo vody a na caminu ani noha. Tíživá samota která už dostupovala vrcholu. Na caminu jsem se ovšem ztratil. S pomocí místních jsem byl nasměrován kamsi do kopců ale bez záruky, protože značení prostě zmizelo. Italštině jsem moc nehověl ale všichni mluvili o nějakém Monte Mauro
Šel jsem do těch kopců a skončil u závory na soukromý pozemek. Nedalo se nic dělat. Přelezl jsem ale naštěstí nikde nikdo. Jen se přede mnou rozutekl houf koček. Prošel jsem k další závoře a přelezl na silnici. Byla to pořádná úleva protože tenhle risk se mi vyplatil. Bylo tam značení. Svalil jsem se na prvním místě kde byl stín a užíval si pocitu, že zase jednou vím kudy jdu.
Najednou se za zatáčkou vynořil člověk. Chlapík už od prvního okamžiku mi sympatický. Měl klobouček z nějaké síťoviny, takže jsem nemohl pochopit jak ho to může chránit před sluncem. V tu chvíli mi ho asi opravdu seslalo nebe protože už jsem z té samoty blbnul. Hned jsem se zeptal jestli je poutník. Odpověděl, že ano a podal mi pomeranč. Měl jsem vybitý mobil a on měl powerbanku a tak se mi nabídl, že ho nabije. Šli jsem pak spolu a trochu si povídali. Zjistil jsem, že je jedním z dobrovolníků kteří se starají o camino di Sant´Antonio. Šli jsme ale jen asi dvě hodiny když odbočil ze stezky a řekl, že jde na ... Monte Mauro. Bylo to asi 500 m a tak jsem šel s ním. Monte Mauro je hora na které je poustevna. To je tedy alespoń překlad slova "eremo". Museli jsme ale počkat na eremitu. Jmenoval se don Massimo a byl to dost žoviální chlapík. Dostal jsem cimřičku na přespání a chvíli se u stolu zase cítil jako člověk. Francesco přišel a nabídl mi, že půjdem dál spolu. Byl jsem pro. 
Poustevník pak jen pro nás dva uspořádal ve svém kostele asi 20ti minutovou mši a uvařil nám večeři. Říkal tomu fantasie starého eremity. 
Druhý den jsem šel s Francescem dál. Dozvěděl jsem se, že jde teprve asi 4. den. Nebyl ještě tak trénovaný a zejména na slunci ho to zmáhalo. U Itala dost zvláštní. Přesto jeho technické vybavení bylo pro mě přínosem, protože měl GPS mobil s mapou. Byla ohromná úleva nechávat výběr správné odbočky na něm. Podařilo se mi ho trochu vyhecovat, a tak jsme ten den šli 12 hodinm až do Modigliany, kde zajistil mobilem přijetí u jeptišek. Francesco znal všechna významná místa na tomhle caminu a bylo skvělý kudy všude mne dovedl provést. 
Další den jsem se od něj dozvěděl důležitou věc. Vždy jsem trochu doufal, že na camino di Sant´Antonio budu moci v cíli, v La Verna, získat nějaké lejstro, tak jako třeba v Santiagu. Řekl mi ale, že mniši v La Verna je přestali vydávat. Prý ho dostanu jen na Monte San Paolo. Místě, kterého bych si - jít sám -, asi ani nevšiml. Tam jsme pak taky došli a já dostal to lejstro, za nějž vlastně vděčím jen a jen jemu. Bylo však brzo a on tam zůstal a já šel dál...
Potkali jsme se znova pak až po mnoha dnech, v cíli v La Verna. Málem jsem ho nepoznal a to nejen proto, že jsem silně krátkozraký ale taky protože se celou dobu neholil a už měl pořádný fousiska. Když mě uviděl, zakřičel moje jméno a já se začal chechtat. V tu chvíli jsem odcházel z La Verna po schodech dolů s novým credenciálem na cestu do Říma po via di Francesco  A on právě po těch schodech stoupal nahoru.
Do Říma zbývalo ještě několik stovek kilometrů

Prha - Řím pěšky podle Mapy.cz cca přes 1100 km!
Camino Frances

Camino Frances

Camino Frances

Camino Frances

Santiago de C.

Santiago de C.

chrám v Santiago de Compostela
schema caminos

schema caminos

schématická mapka svatojakubských cest
24.06.2017 20:09:18
Miloš Šmíd

Myslíte si, že tyto stránky mohou být užitečné?

Ano (4306 | 34%)
Ne (4210 | 33%)
Stránky průběžně tvoří Miloš Šmíd milosmid zavináč volny.cz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one