Kliknutím do obrázku se otevře v další kartě ZP Cestují - facebooková skupina
Kliknutím do obrázku se otevře v další kartě ZP Cestují - facebooková skupina

Zrakově postižení - cestují!

Prodloužený víkend na Rujaně

Cestu jsme plánovali od jara, trochu komplikace byla se mnou, protože jsem si přeřízl šlachu u ukazováčku a nevěděl jsem, kdy půjdu na operaci. Ještě že mi ji nakonec ve vinohradské nemocnici na plastické chirurgii de facto zrušili.
Nedařilo se najít ubytování, protože všechny hotely, priváty, penziony nabízejí ubytování minimálně na týden (vycházelo to cca na 10 tisíc Kč) a dokonce i v našem kempu nám na prodloužený víkend nechtěli pronajmout karavan. Tak nezbývalo než jet pod stan – já s Mirkem Stachem jsme si stan půjčili, ale je byla to trochu chyba – malý (pršelo a batohy jsme museli mít zakryté venku a i tak to bylo jako v kosmické lodi), problémy s ukotvením stanu (měl už něco za sebou). Ale přežili jsme. Navíc jsem už na Holešovicích zjistil, že jsem si doma zapomněl karimatku, kterou jsem si kvůli tomu pořídil, takže spaní bylo opravdu tvrdé. Naši spolucestovatelé Zdeněk Vajner a Petr Novák měli velký Zdeňkův stan, dostatek místa – Zdeněk je prostě perfektně vybavený tramp, nešetří na tom a vyplatí se to!
Cesta vlakem byla zajímavá, zvláště přestup v Berlíně, ale dopadlo to dobře – museli jsme přestoupit do náhradní soupravy (viz technický zápis níže). Do Prory jsme dorazili v pořádku a camp Maier jsme v pohodě podle dříve nastudované cesty z GoogleMaps našli.
Po postavení stanů jsme se vydali k moři a našli i Hitlerovy domy, které se tu rekonstruovat, pronajímat, prodat novým majitelům, kteří se však střídají a střídají – problém bude s tím, že zde není možnost – kromě cestovního ruchu – jiného pracovního uplatnění – snad jen nový přístav v Sassnitz, ale i ten určitě pamatuje lepší doby. Zdeněk, Petr i Mirek smočili alespoň nohy v moři, bylo opravdu studené.
 
Na sobotu jsme měli naplánovanou úzkorozchodnou parní železnici - zde nazývanou Bäder Bahn Rasender Roland (v překladu lázeňksou železnicí Zuřivý Roland - momentálně červen 2017 uzavřena - viz i když Fahrplan - jízdní řád je zveřejněn - nevím ...), která se tu původně budovala pro potřeby zemědělství, hlavně svážení řepy z polí do cukrovarů. Z Prory do Binzu to bylo asi 4 km, místní dopravu jsme nevyužili, ač stanice busu byla na silnici nedaleko kempu, cyklostezka vedla podél silnice, trochu jsme hledali místní nádraží úzkokolejky v městě, ale pak našli. Dojeli jsme do Görenu, prošli se letoviskem, k moři a poseděli v slušné nádražce u kávy, čímž jsme nechali odjet předchozí plánovaný vláček. Pak jsme dojeli přes Binz až na konečnou do Lauterbachu až na molo, kde si Zdeněk prohlédl úzký rozchod kolejí (viz fotka z profilového pásu fotek celého webu – také další fotka, na níž jsem já s Petrem na otevřené plošině historického vagonku této úzkorozchodky). Provoz je tady takový, že v Putbusu připojí za vlak další lokomotivu, která pak vyjede s vlakem z Lauterbachu molo a pára tudíž nemusí vlak vytlačovat a přiveze vlak zpět do Putbusu, kde dojde k výměně lokomotiv - pomocná lokomotiva odstoupí a původní parní lokomotiva ze zadu předjede vlak a je znovu připojena k vlaku. Důvodem je, že  na molu je jen zastávka, jedna kolej, žádné výhybky, šlo zřejmě dříve skutečně o molo, výspu do moře, všude kolem kotví různé větší i menší rybářské a sportovní lodě. Manévr s odjezdem vlaku z Lauiterbachu molo si můžete prohlédnout na mém videu na YouTube.
Z Lauterbachu jsme se původně chtěli vydat pěšky do Putbusu a kdybychom to udělali, určitě bychom na dům vzhůru nohama na začátku Putbusu vpravo od silnice narazili – ač byl chodník na druhé straně ulice. Ale zlákala nás autobusová stanice a autobus, který za chvíli jel, bylo ostatně dost horko. Trochu jsme se handrkovali o jízdné – zjistili, že německy to zvl. M. S. moc nejde a tak když řidič odhalil, že jsme Češi, začal rusky, na to, že šlo o pár kilometrů jízdné nebylo příliš nízké a ukecat se to nedalo. Dojeli jsme na Bílé Cirkové náměstí a odtud – po prohlídce náměstí – jsme se nejdřív vydali na nádraží naší úzkorozchodky. Protože bylo dost času, rozhodli jsme se jít hledat dům postavený na střechu, vydali jsme se i správným směrem, ale začalo pršet a to dost silně a tak jsme se zmoklí vrátili, počkali na vlak a dojeli zpět do Binzu.
Mezitím se vyčasilo a tak jsme si prošli pobřežní promenádu v Binzu a šli opět pěšky do kempu v Proře, večer jsme navštívili hospůdku v kempu k malému občerstvení. V noci pršelo a byl trochu problém s batohy – kam s nimi, zůstaly venku, zakryty igelitem a všechny věci, které nesměly zmoknout mezi námi ve stanu, ale obsah batohů zůstal suchý, za to my jsme leželi ve skrčené poloze.
V neděli jsme se vydali na zastávku v Proře a dojeli přes Lietzow do Sassnitz. Doprava funguje tak, že se střídají vlaky od Stralsundu směr Binz a Sassnitz. V místních vlacích jsou automaty na nápoje a občerstvení.
V Sasnitz jsme sešli do přístavu, ale dalo se opět do nepříjemného deště a tak jsme se uchýlili do bufetu k malému občerstvení a počkali až se vyčasí. Po té jsme navštívili místní atrakci – bývalou válečnou ponorku a potom jsme se šli svézt lodí k Bílým útesům a zpět – vyhlídková plavba – pozor, při vystupování požadují dýško, s čímž jsme nepočítali a docela jim to vadilo.
To už bylo na čase myslet na návrat, došli jsme na nádraží v Sassnitz a dojeli do Stralsundu, který je vstupní branou na ostrov, ale leží už na pevnině. Stralsund je velmi pěkné město, stojí za to si ho projít – chyběla nám mapka, ale historické jádro, stejně jako občerstvovnu v jedné nedaleké uličce, jsme také našli. K dalším nenavštíveným atrakcím města patří prý obří akvárium.
V podvečer jsme naseli na vlak a po jiné trati, než jsme se m přijeli, jsme se spěšným vlakem vrátili do Berlína (trať se lehce dotkla polských hranic), těsně před půlnocí. Berlínské hlavní nádraží je obrovský dopravní komplex o několika podlažích – nahoře S-bahny, dole U-bahny, mezitím železnice. Na jednom z podlažií koncertovala jakási jazzová skupina, jejíž produkce mi připomínala spíš „tahám kočku za ocas“. Naplánovaná trasa U-Bahnem na autobusové nádraží ztroskotala na výluce jedné z tras U-Bahnu. Naštěstí Petr zná S-bahnovou síť velmi dobře a tak jsme se tam dostali horem, S-Bahny, přičemž jsme si je trochu ještě projeli – pár stanic tam a zpět, i když já už jsem byl docela unavený a měl jsem dost velký problém se v síti orientovat. Také u S-bahnů na některých linkách probíhaly rekonstrukce. Na autobusové nádraží jsme se dostali až k jedné hodině ranní a nebylo už sil se jít podívat naproti přes ulici k televizní věži, kterou jsme trochu plánovali také. Na autobusáku se hlásí a nebyl problém najít Regiojet (tenkrát ještě Student Agency), který přijel ze švédského Malmö. Kupodivu v noci jezdí do ČR poměrně dost autobusů.
 
Technický zápis:
pátek 22. 8. 2014 - pondělí 25. 8. 2014: Rügen (Rujána)
stanování Prora Camping Meier

http://www.camping-meier-ruegen.de/
pátek 8. srpna 2014
EC 178 Alois Negrelli: Praha Holešovice 6:39 - Berlin Südkreuz 11.07 = 398 km
RE 18510: Berlin Südkreuz 11:35 - Neustrelitz - Stralsund 14:50 = 231 km; zpoždění 15 minut
(Ve stanici Berlin Gesundbrunnen přestup do náhradní soupravy)
RE 13029: Stralsund 15:04 - Prora ost 15:51 = 49 km
Večer: pláž, brouzdání v moři a procházka podél nedostavěného nacistického komplexuSobota 9. srpna 2014
Rügensche BäderBahn "Rasender Roland"

http://ruegensche-baederbahn.de/
Pěšky: Prora Camping meier - Binz kleinbahnhof = 4 km
Pre 101: Binz LB 8:40 - Göhren 9:23 = 15 km
Göhren: vyhlídka, molo a promenáda
Pre 104: Göhren 11:53 - Lauterbach mole 13:17 = 28 km
Bus 30: Lauterbach 14:02 - Putbus, Circus 14:06 = 2 km
Putbus: Circus (kruhové náměstí) s bílými domy
Pre 109: Putbus 16:08 - Binz LB 16:35 = 10 km
pěšky: Binz Kleinbahnhof - Binz promenáda - Prora Camping Meier = 4 kmNeděle 10. srpna 2014 ponorka a křídové útesy
RE 13153: Prora ost 7:54 - Ostseebad Binz 7:57 = 3 km
Re 13154: Ostseebad Binz 8:05 - Lietzow 8:18 = 12 km
Re 13005: Lietzow 8:41 - Sassnitz 8:55 = 12 km
ponorka HMS Otus
Výletní loď: Sassnitz 12:00 - křídové útesy "NP Jasmund / Königsstuhl" - Sassnitz 13:30
RE 13166: Sassnitz 14:03 - Lietzow 14:17 = 12 km
RE 13028: Lietzow 14:21 - Stralsund hbf 14:58 = 40 km
Stralsund: park a historické centrum (Altmarkt a Radhaus)
RE 18593: Stralsund hbf 19:15 - Prenzlau - Berlin hbf 22:00 = 243 km
S 5619: Berlin Hbf (Lehrter Bahnhof) 22:37 - Berlin Friedrichstrasse 22:39 = 1 km
s 5618: Berlin Friedrichstrasse 22:46 - Berlin Zologischer garten 22:54 = 5 km
s 5622: Berlin Zologischer garten 23:15 - Berlin westkreuz 23:21 = 3 km
s 41250: Berlin Westkreuz 23:29 - Berlin Messe Nord / ICC (Witzleben) 23:30 = 1 km
pondělí 25.8.2014
foto: Funkturm / radio věž
Bus 000039-14: Berlin ZOB 1:50 - Praha 6:30 = 348 km; zpoždění 15 minut

 
24.06.2017 21:48:51
Miloš Šmíd

Myslíte si, že tyto stránky mohou být užitečné?

Ano (4306 | 34%)
Ne (4210 | 33%)
Stránky průběžně tvoří Miloš Šmíd milosmid zavináč volny.cz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one