Kliknutím do obrázku se otevře v další kartě ZP Cestují - facebooková skupina
Kliknutím do obrázku se otevře v další kartě ZP Cestují - facebooková skupina

Zrakově postižení - cestují!

Odjezdové a příjezdové tabule na nádražích též z netu

Na stránkách SŽDC se objevila nová aplikace - Informační tabule. Jde o možnost prohlížení - čtení odjezdových a příjezdových tabulí na řadě nádraží - zatím ne všech.
Seznam stanic, ale i zastávek najdete na stránce http://provoz.szdc.cz/tabule/ . Nejsou tam asi zdaleka zatím všechny - například chybí Česká Lípa ...

Odkliknete vybranou stanici a na obrazovce se objeví tabulka s informacemi z odjezdové tabule. Sloupečky jdou v pořadí Druh (R, Ex, IC, Os, Bus ...), Číslo (vlaku), Cílová stanice, Směr, Čas, Nástupiště, Zpoždění.

Problém s vyčítáním informací mohou mít nevidomý s údaji Směr a Čas. V poli Směr se totiž každou vteřinu mění stanice - postupně se tam ukazují stanice, v kterých vlaky zastavují. Čas se rozbliká, pokud je spoj připraven k odjezdu. Zvláště měnící se směr může způsobovat to, že screen reader znovu a znovu začne načítat stránku, tedy tabulku a k přečtení informací se prakticky nedostanete, protože čtení začíná od začátku stránky. Informaci o této nové službě jsem dal do konferencí zrakově postižených - tuším, že s JAWSem byl problém - možná to chce jen nastavit, aby neustále nenačítal změnu stránky. První pokusy s snad defaultním nastavením - vyčítání bylo dost zmatené, ale po té, kdy jsem ve Výřečnosti zakázal aktualizaci stránky, tak se tabulka dala velmi pěkně a logicky šipkami číst, až na to, že ve sloupci Směr či číslo vlaku (pokud se měnilo) se přečetlo právě to, co screen reader před cca  sekudnou zachytil.

Uživatelé NVDA s tím naopak tuším problém neměli. Nejvíce si to pochvaloval uživatel iPhone a který o tom napsal článeček na svůj web věnovaný práci nevidomého s iPhonem. Informace též potěšila v Navigačním centru SONS, které tak dostalo do rukou informační nástroj, pomocí kterého mohou pomoci nevidomým radou přes mobil, z kterého nástupiště jim vlak odjíždí - dosud taková možnost chyběla.

Kromě odjezdových tabulí je možné v pravém dolní rohu stisknout tlačítko Příjezdy a zobrazí se Vám příjezdová tabule. Strukturou - sloupci je tabulka stejná jako ta odjezdová.

26.04.2012 10:46:23
Miloš Šmíd

Myslíte si, že tyto stránky mohou být užitečné?

Ano (4306 | 34%)
Ne (4210 | 33%)
Stránky průběžně tvoří Miloš Šmíd milosmid zavináč volny.cz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one