Kliknutím do obrázku se otevře v další kartě ZP Cestují - facebooková skupina
Kliknutím do obrázku se otevře v další kartě ZP Cestují - facebooková skupina

Zrakově postižení - cestují!

Seznam stanic vybavených mobilní zdvihací plošinou a další informace

Aktuální seznam stanic s mobilními zdvižnými plošinami najdete na serveru ČD v sekci Bez překážek - služby pro vozíčkáře

Při přepravě cestujících s omezenou schopností pohybu a orientace a osob na vozíku pro invalidy existují dva postupy. Při prvním lze cestovat bez předešlé objednávky, ale cestující přebírá za svoji přepravu značnou dávku zodpovědnosti. U cestujících na vozíku pro invalidy tento způsob doporučujeme méně, nicméně pokud se rozhodnete cestovat bez předešlé objednávky, je nutno dodržet následující postup, u kterého se předpokládá jistá zběhlost při cestování (práce s jízdním řádem, práce s aktuálními informacemi z internetu atp.).

 

P1. Přeprava bez objednávky

 

Bez předešlé objednávky se můžete přepravovat vlaky ČD, pakliže nepotřebujete k přepravě žádnou asistenci zaměstnanců ČD. Nejprve si musíte zjistit, zdali vaše výchozí a cílová stanice je vhodným místem pro nástup a výstup, tj. jestli je vůbec zajištěn přístup k nástupištím formou bezbariérových vchodů, výtahů, a konečně jaké služby daná stanice nabízí (bezbariérové WC atp.). Tyto informace jsou uvedeny v knižním jízdním řádu v části Abecední seznam stanic, kde u jednotlivých tarifních názvů stanic jsou také uvedeny kódy vyjadřující bezbariérovou přístupnost stanice nebo zastávky. Uvedený seznam je aktuální v době vydání jízdního řádu, proto vám doporučujeme si zjistit aktuální stav pod názvem stanice u spojení vyhledaného v elektronickém jízdním řádu na www.idos.cz .

 

Zjistěte si vhodný spoj, zvláště vzhledem k řazení vlaku; ve vlaku musí být řazen vůz vhodný pro přepravu cestujících na vozíku (příp. se zvedací plošinou), který je jak v elektronické, tak i tištěné verzi jízdního řádu označen symbolem symbol vozíčkáře (příp. inverzní symbol vozíčkáře). Na celé železniční síti, kde provozují ČD své spoje, probíhá v současnosti velké množství stavebních prací, které jsou doprovázeny četnými nepravidelnostmi (výluky spojené se zavedením náhradní autobusové dopravy, nezařazení vozu vhodného pro přepravu cestujících na vozíku atp.); informujte se prosím před započetím vaší jízdy. O nepravidelnostech se dozvíte nejen z vývěsek ve stanicích, ale také on-line na webových stránkách www.cd.cz/vyluky a při mimořádných událostech www.cd.cz/mimo.

 

P2. Přeprava s objednávkou

 

Přeprava na základě předem podané objednávky by měla být preferována, protože můžeme předejít mnohým nepříjemnostem. Na cestujícího v tomto případě je kladena menší míra zodpovědnosti, kdy za vás sami zjistíme či doporučíme nejvhodnější spoj (a to i vzhledem k plánovaným nepravidelnostem), zajistíme pomoc při nástupu a výstupu atd. Přepravu s objednávkou však cestující musí bezpodmínečně využít, jestliže:

 

Ø     potřebuje asistenci zaměstnanců

Ø     ČD,

Ø     chce přepravit ve služebním voze

Ø     (v JŘ symbol kufru), . potřebuje využít plošiny ve voze

Ø     (v JŘ inverzní symbol vozíčkáře),

Ø     požaduje využít mobilní zdvihací

Ø     plošiny ve stanici (v JR kód mp).

 

Objednávka musí být podána nejlépe ve stanici nástupu či elektronicky, a to nejpozději 24 hodin před plánovaným odjezdem. V případě objednání mimořádného zařazení vozu přizpůsobeného pro přepravu cestujících na vozíku nebo vozu se zdvihací plošinou je třeba odeslat objednávku minimálně 6 dnů před zamýšleným datem odjezdu.

 

26.05.2008 10:41:33
Miloš Šmíd

Myslíte si, že tyto stránky mohou být užitečné?

Ano (4306 | 34%)
Ne (4210 | 33%)
Stránky průběžně tvoří Miloš Šmíd milosmid zavináč volny.cz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one